Informacje praktyczne

Jak dojechać?

Mapa

Komunikacja publiczna

Parkingi

Przed gmachem głównym Muzeum Narodowego znajduje się parking dla autobusów, pozwalający na bezpieczne wyjście/wejście pasażerów. Czas postoju na tym parkingu jest ograniczony do 15 min.

Na Alejach Marcnikowskiego przed gmachem muzeum dostepne sa również dwa miejsca (koperty) przeznaczone dla pojazdów osób niepełnosprawnych.

Najbliższe parkingi dla samochodów osobowych zlokalizowane są pod placem Wolności, na Alejach Marcinkowskiego oraz Placu Wielkopolskim. Postój na tych parkingach jest płatny.

Dostępność

Muzeum Narodowe (gmach główny) wyposażone jest w podjazd oraz specjalne windy dla osób poruszających się na wózkach. W holu znajduje się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Dla osób niewidomych i słabowidzących zostały przygotowane plany tyflograficzne w części galerii stałych głównego gmachu Muzeum Narodowego oraz podpisy w alfabecie Braille’a dla wybranych dzieł sztuki. 

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w Muzeum Pałacu w Rogalinie kliknij tutaj

fot. K. Rajnerowicz

Wizyta w Muzeum Narodowym

Wizyta

Muzeum Narodowe w Poznaniu mieści się w dwóch budynkach, starym - historycznym i nowym, przy Alejach Marcinkowskiego 9. Obie części są ze sobą połączone.

Wejście znajduje się w nowym gmachu muzeum. Na wprost wejścia jest kasa. Obok niej na słupie znajdują się informacje o cenach biletów oraz Regulamin zwiedzania muzeum. Po prawej stronie od wejścia znajduje się szatnia, w której zostawia się kurtki oraz plecaki i duże torby. Muzeum otwierane jest punktualnie. Prosimy nie przyjeżdżać przed godziną otwarcia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, aby nie narażać się na oczekiwanie przed zamkniętymi drzwiami.

Po lewej stronie wejścia do Muzeum Narodowego znajduje się Dział Edukacji Muzealnej (środkowe drzwi z napisem Dział Edukacji Muzealnej).

Toalety znajdują się obok wind, nie są przystosowane dla małych dzieci. Młodsze dzieci będą wymagały pomocy opiekunów. W toalecie dla osób niepełnosprawnych zainstalowany jest przewijak dla niemowląt.

W pobliżu wind i toalet znajdują się ławki, na których można odpocząć po zajęciach lub zjeść drugie śniadanie.

Naprzeciwko ławek znajduje się Księgarnia muzealna.

W Dziale Edukacji Muzealnej można wypożyczyć poduszki, na których dzieci i młodzież będą siadać w salach galerii, przy obrazach.

Fotografowanie w muzeum jest dozwolone, nie wolno jednak używać lampy błyskowej i statywu - Zasady fotografowania.

W nowym gmachu, liczącym trzy piętra, znajdują się windy. Do galerii mieszczących się w starym gmachu muzeum prowadzą schody.


Grupa po zakupieniu biletów może swobodnie poruszać się w muzeum w godzinach jego otwarcia. Przestrzeń muzeum jest duża, zwiedzenie wszystkich galerii wymaga minimum 120 min.

Prosimy zwrócić uwagę, że w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz Muzeum Sztuk Użytkowych można dokonywać płatności gotówka lub karta płatniczą w pozostałych oddziałach można płacić jedynie gotówką.

Organizacja lekcji muzealnej


Lekcje muzealne przeprowadzane są wyłącznie na podstawie wcześniejszego zamówienia telefonicznego. Przed złożeniem zamówienia prosimy o zapoznanie się z ofertą tematów lekcji. Zamówienia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.30, z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem, pod numerem tel. 61 85 68 136. Muzeum zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia zamówienia w przypadku braku wolnych miejsc.

Lekcje muzealne odbywają się przy eksponatach na wystawach stałych i czasowych. Lekcja z warsztatem plastycznym może być przeprowadzona również w salach warsztatowych.

W przypadku zamówienia lekcji muzealnej z warsztatem plastycznym należy przynieść ze sobą materiały plastyczne.

Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zamówionej wcześniej lekcji muzealnej, prosimy o niezwłoczne telefoniczne powiadomienie o tym Działu Edukacji Muzealnej, tel. 61 85 68 136.

Pracownik Działu Edukacji Muzealnej o wyznaczonej godzinie oczekuje na grupę, która zamówiła lekcję muzealną, w punkcie zbiórek przy słupie ogłoszeniowym obok kasy.

Obowiązują stałe godziny rozpoczęcia zajęć:

poniedziałek-czwartek: 9.15, 10.45, 12.15, 13.40
piątek: 12.10, 13.45, 15.15, 16.30

Prosimy o przestrzeganie punktualności. Zajęcia z grupą spóźnioną ponad 15 min mogą zostać skrócone lub odwołane.

Nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych w czasie wizyty w muzeum, a co za tym idzie, ich obecność na lekcji muzealnej jest konieczna. W ramach opłaty za lekcję muzealną dwóch nauczycieli/opiekunów ma zapewniony bezpłatny wstęp do galerii.

Plan Muzeum Narodowego w Poznaniu

Poziom - 1 tutaj

Poziom 0 i 1 tutaj

Poziom 2 tutaj

Poziom 3 tutaj