Koncerty sylwestrowe

Koncert Sylwestrowy 2017 tutaj

Koncert Sylwestrowy 2016 tutaj

Koncert Sylwestrowy 2015 tutaj

Koncert Sylwestrowy 2014 tutaj

Koncert Sylwestrowy 2013  tutaj   plakat promocyjny 

Koncert Sylwestrowy 2012 tutaj

Koncert Sylwestrowy 2011 tutaj

Najstarszą tego typu tradycję muzyczną w Polsce zapoczątkował w roku 1949 Zdzisław Szulc. Premierowy koncert odbył się na zakończenie wystawy chopinowskiej, której inauguracja związana była z pierwszym powojennym Konkursem Chopinowskim.

Zwyczaj koncertowania w Sylwestra rozwinął, następca założyciela Muzeum Instrumentów Muzycznych, Włodzimierz Kamiński. Reaktywował on w latach 60-tych ubiegłego wieku Collegium Musicorum Posnaniensium, które wykonywało koncerty wykorzystując do tego instrumenty z kolekcji Muzeum, m.in. skrzypce Groblicza, Dankwarta, Guadagniniego, wiolonczelę Testore, klawesyn Neuperta czy XVII-wiecznego pozytyw organowy. Zespół przez wiele lat było niemal etatowym wykonawcą Koncertów Sylwestrowych.

Koncerty Sylwestrowe odbywają się co roku, w Sali kameralnej im. Marcina Groblicza, 31 grudnia, w II turach - o godzinie 17:00 i 20:00.  

W Sali Groblicza występowali m.in. O. Krysa, W. Malicki, L. Możdżer i A. Klocek, B. Nizioł, P. Pandolfo, W. Prządka, E. Stefańska, S. Stuligrosz, J. Sykulski, E. i H. Szymczyńscy, E. Towarnicka oraz Affabre Concinui, Arte dei suonatori,  Ausonia Ensemble, Chopin Trio, Collegium Vocale i inni.