Muzeum Narodowe w Poznaniu

mieści się w dwóch budynkach. W eklektycznej siedzibie z 1904 roku mieszczą się na parterze Galeria Sztuki Polskiej XVI-XVIII w. z unikatową kolekcją portretów trumiennych oraz Galeria Sztuki Średniowiecznej. Na piętrze znajdują się zbiory malarstwa zachodnioeuropejskiego, z jedynym w Polsce obrazem Claude'a Moneta "Plaża w Pourville". W nowym skrzydle eksponowane są dzieła Galerii Sztuki Polskiej od czasów oświecenia przez sztukę romantyzmu, akademizmu, impresjonizmu, symbolizmu (największy w Polsce zbiór obrazów Jacka Malczewskiego), malarstwo O. Boznańskiej, W. Weissa, W. Wojtkiewicza, Wyspiańskiego, artystów kręgu École de Paris, kolorystów po współczesną sztukę T. Kantora, J. Nowosielskiego, A. Szapocznikow oraz prace z dwóch ostatnich dekad, takich twórców jak Izabella Gustowska, Grzegorz Kowalski i Zofia Kulik.

»więcej

Muzeum Sztuk Użytkowych

od 1965 roku mieści się w częściowo odbudowanym dawnym Zamku Królewskim. Muzeum eksponuje przedmioty od XIII wieku do dnia dzisiejszego - meble, tkaniny, srebra i biżuterię, naczynia i figurki porcelanowe, wyroby majolikowe, kamionkowe i fajansowe, naczynia szklane, cynowe, zegary, paradną broń i ubiory, pochodzące głównie z Europy, ale także z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Odrębną kolekcję stanowi współczesna sztuka unikatowa.

»więcej

Muzeum Historii Miasta Poznania

mieści się w centrum Starego Rynku w ratuszu - dawnej siedzibie władz miejskich. Ekspozycja, rozmieszczona w salach parteru oraz I i II piętra, opowiada o historii miasta i dziejach ratusza od czasów lokacji (1253 r.) do lat 50. XX wieku.

»więcej

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

powstało w 1919 roku, zniszczone w II wojnie światowej, od 1957 roku odbudowuje swoją kolekcję. Jednym z najcenniejszych obiektów jest pochodzący z XVI w. mieczo-rapier o głowni wykutej w Mediolanie (oprawiony w warsztacie szwajcarskim).

»więcej

Muzeum Instrumentów Muzycznych

założycielem był Zdzisław Szulc (1945 r.). Jest to jedno z nielicznych w Europie, jedyne takiego typu Muzeum w Polsce. Perłą kolekcji są instrumenty lutnicze (XVI-XX w.) - w tym skrzypce Marcina Groblicza oraz Dankwarta, jak również instrumenty włoskich mistrzów (Amati, Testore, Guadagnini. Maggini). W Saloniku Chopina eksponowane są pamiątki związane z pobytem w Wielkopolsce, w tym fortepian, na którym koncertował w Antoninie.

»więcej

Muzeum Etnograficzne

mieści się w budynku dawnej loży masońskiej. Otoczone jest zabytkowym parkiem o założeniach barokowych z zachowanym starodrzewem z XVII wieczną studzienką w centrum. Poznańskie Muzeum Etnograficzne należy do grona najstarszych placówek muzealnych w Polsce prezentujących bogactwo kultury ludowej. Zbiory gromadzone są w działach Sztuki Ludowej, Kultury Technicznej, ceramiki, Tkanin i Ubiorów Ludowych, Zabawek, Kultury Miejskiej, Dokumentacji oraz Kultur Pozaeuropejskich.

»więcej

Muzeum Pałac w Rogalinie

Siedziba rogalińska to jedna z najważniejszych polskich rezydencji wzniesionych w XVIII wieku. Swą sławę zawdzięcza urokliwemu położeniu, bogatej historii, ciekawej architekturze i wspaniałej kolekcji. W galerii malarstwa Edwarda A. Raczyńskiego eksponowane są zbiory polskiego i europejskiego malarstwa z przełomu XIX i XX wieku, m.in. słynna "Joanna d'Arc" Jana Matejki, prace Jacka Malczewskiego i symbolistów francuskich. W prawym skrzydle pałacu znajduje się wierna rekonstrukcja gabinetu londyńskiego Edwarda Bernarda Raczyńskiego, Prezydenta RP na Uchodźstwie i twórcy Fundacji im. Raczyńskich działającej przy Muzeum Narodowym w Poznaniu.

»więcej

Muzeum Zamek w Gołuchowie

położony jest w malowniczym parku nad rzeką Trzemną. Charakteryzuje go piękna renesansowa architektura i niezwykle urokliwe wnętrze. Gmach powstał w 2. poł. XVI wieku, należał do rodziny Leszczyńskich, w poł. XIX wieku stał się własnością małżeństwa Izabeli (córki ks. Adama Czartoryskiego) i Jana Działyńskich. Pielęgnowany do dziś muzealny charakter miejsca zawdzięczać należy Izabeli, która stworzyła wspaniałą kolekcję dzieł sztuki, a zamek-rezydencję przekształciła w muzeum.

»więcej

Muzeum A. Mickiewicza w Śmiełowie

mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku, dziele architekta S. Zawadzkiego. Wizyta w pałacu jest żywą podróżą po miejscach związanych z poetą Adamem Mickiewiczem i niezwykłym doświadczeniem przedmiotów kojarzonych z jego osobą. W parku okalającym budynek Muzeum znaleźć można zakątki prawdziwie romantyczne, choćby ziołowy "ogródek Zosi" (opisany w "Panu Tadeuszu"). Obok miejsca, w którym rósł "dąb Mickiewicza" jest jeden z niewielu w naszym kraju "pomników drzewa" - ława z utrwaloną sentencją wypowiedzianą w tym miejscu przez poetę.

»więcej