W dziale konserwacji zatrudnionych jest 43 konserwatorów i  renowatorów zabytków, pracujących w ośmiu  specjalistycznych pracowniach, w których przeprowadza się dokumentowane działania konserwatorskie o różnym zakresie (konserwacje pełne i rekonstrukcje, konserwacje częściowe i zabezpieczające) przy różnorodnych pod każdym względem (rodzaju, czasu i miejsca powstania, budowy technologicznej, sposobu wykonania) obiektach ze zbiorów muzeum. Zadania z zakresu konserwacji prewencyjnej wykonywane są przez Pracownię Profilaktyki Muzealnej a badania identyfikacyjne muzealiów w Pracowni Badań Technologiczno-Konserwatorskich.

Oprócz zadań z zakresu konserwacji zapobiegawczej oraz bezpośrednich działań przy muzealiach, niezbędne jest opracowywanie licznych dokumentacji – opisów stanów zachowania obiektów oraz pełnienie opieki kurierskiej podczas wypożyczania muzealiów na wystawy. We współpracy z aranżerami wystaw i kustoszami działów, wszystkie pracownie wykonują prace pozwalające na bezpieczny montaż obiektów na ekspozycjach.

Konserwatorzy prowadzą i uczestniczą w projektach naukowo-badawczych i wystawowych, również we współpracy ze specjalistami spoza muzeum  oraz w działaniach edukacyjnych i popularyzatorskich.