20.02.2019

Żegnamy mistrza Alessandro Mendiniego

artysta zmarł 18 lutego 2019

Korkociągi wg projektu A. Mendiniego dla firmy Alessi, fot. A. Podżorska

18 lutego 2019 roku zmarł w Mediolanie mistrz Alessandro Mendini, wielki artysta, który trwale się zapisał w historii współczesnego designu.

Muzeum Narodowe w Poznaniu miało zaszczyt pokazywać w 2004 roku jego retrospektywną wystawę. 

Ekspozycja we wnętrzach gmachu głównego Muzeum Narodowego prezentowała obrazy i obiekty z początków twórczości Alessandro Mendiniego m.in. słynne fotele dla Prousta, Mozarta, rzeźby ze złotej mozaiki szklanej firmy Bisazza, instalację „Petite Cathedrale”– symboliczne wnętrze z rzeźbą ze złotej mozaiki w kształcie głowy, motywu charakterystycznego dla twórczości Mendiniego. Ekspozycję  uzupełniały przedmioty zaprojektowane do produkcji przemysłowej dla firm Alessi, Swatch, Olivari, Venini i Swarovski. Kuratorką wystawy była Dorota Koziara.

Postmodernista, obrazoburca, prześmiewca, kreator i filozof designu! Patrząc na jego twórczość wydaje się, że projektowanie było dla niego rodzajem zabawy albo gry z przedmiotem, przełamaniem sposobu myślenia o relacjach przedmiotów z otoczeniem.

Muzeum Narodowe w Poznaniu posiada w swojej kolekcji kilka obiektów zaprojektowanych przez Mendiniego. Można je oglądać w Muzeum Sztuk Użytkowych (MSU).