05.03.2018

Praktyczny przewodnik po programie "1918-2018. Wolność kocham i rozumiem"

Dostępny w gmachu głównym i oddziałach

fot. S. Obst

fot. S. Obst

fot. S. Obst

fot. S. Obst

Muzeum Narodowe przygotowało praktyczny przewodnik po wszystkich wydarzeniach, które - w związku z obchodzonym jubileuszem odzyskania niepodległości - będą odbywały się w gmachu głównym oraz oddziałach, od marca do grudnia 2018 roku.

Zawierajaca 72 strony publikacja dostępna jest nieodpłatnie w kasach placówek Muzeum Narodowego oraz centrach informacji miejskiej i turystycznej (CIM przy ul. Ratajczaka, CIT na Starym Rynku).

Przewodnik został zaprojektowany przez prof. Mirosława Adamczyka z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Adamczyk jest także autorem identyfikacji wizualnej przygotowanego przez Muzeum programu 1918-2018. Wolność kocham i rozumiem

Kluczowym elementem identyfikacji został znak graficzny składający się z sygnetu przedstawiającego biało-czerwony sztandar oraz logotyp — 1918-2018. Wolność kocham i rozumiem. 


Motyw sygnetu to metafora istnienia, na którą składają się odloty i powroty, wzloty i upadki a nade wszystko pragnienie wolności dla umiłowanej oraz w umiłowanej Ojczyźnie. Patos treści przekazu został podkreślony poprzez dynamiczny, asymetryczny układ kompozycyjny odzwierciedlający spontaniczność, powszechność, a także solidarną jedność w dążeniu do wolności w wymiarze narodowym, państwowym i obywatelskim. (prof. M. Adamczyk)