16.11.2018

Narodziny nowoczesnego miasta l od 18 listopada

wystawa w Muzeum Historii Miasta Poznania

Ekspozycja jest opowieścią o historii miasta w pierwszych dziesięciu latach odzyskanej wolności. Początek to przyjazd Jana Ignacego Paderewskiego do Poznania w roku 1918 a koniec to wspomnienie Powszechnej Wystawy Krajowej, której celem było zaprezentowanie i ukoronowanie przedsięwzięć oraz dokonań Polaków w pierwszej dekadzie niepodległości.

Podwojenie obszaru miasta poprzez przyłączenie w 1925 roku gmin podmiejskich, inicjatywa powołania Uniwersytetu Poznańskiego i Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych, przeobrażenie przestrzeni miasta, budowa nowych osiedli i rozbudowa Targów Poznańskich, utworzenie Poznańskiego Radia, inwestycje miejskie, liczne inicjatywy kulturalne i społeczne, działalność poznańskich przedsiębiorców – wszystko to było świadectwem pędu ku niezależności i – rzecz jasna – nowoczesności.

Kuratorką wystawy jest Justyna Żarczyńska. Aranżacja: dr Piotr Barłóg

Wystawę w Muzeum Historii Miasta Poznania (Stary Rynek 1) można oglądać od 18 listopada 2018 do 24 lutego 2019.

Więcej na temat ekspozycji na podstronie Narodziny nowoczesnego miasta

 

Na zdjęciu: Prezydent miasta Jarogniew Drwęski w otoczeniu członków Rady Miasta i wojskowych na schodach ratusza w oczekiwaniu na przyjazd Naczelnika Państwa marsz. Józefa Piłsudskiego, 1919 r., ze zbiorów MHMP