24.10.2018

"Józef Brandt 1841-1915" // konferencja prasowa

26 października, g. 12.00

Dzieło największego polskiego batalisty przez najbliższe 10 tygodniu będzie można oglądać w poznańskim Muzeum Narodowym.

Przygotowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa monograficzna Józefa Brandta jest pierwszą w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojoną prezentacją dorobku artysty uznanego za najwybitniejszego polskiego batalistę. Na wystawie znajduje się aż 300 obiektów - blisko 100 obrazów olejnych, rozległy wybór studiów i rysunków oraz dwie gromadzone przez Brandta  kolekcje zamawianych, a także wykonywanych przez niego samego fotografii oraz zbiór militariów, przedmiotów sztuki zdobniczej i instrumentów, zdobiących dawniej jego monachijską pracownię, a na wystawie pokazanych w przestrzeni rekonstruującej jej wygląd. 

Wystawę przygotowały Ewa Micke-Broniarek, Agnieszka Bagińska, Zbiory Sztuki Polskiej do 1914 r. z Muzeum Narodowego w Warszawie, a kuratorką wystawy poznańskiej jest Maria Gołąb.

Podczas konferencji o wystawie opowiedzą dyrektor Muzeum prof. Wojciech Suchocki, Ewa Micke-Broniarek z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Maria Gołąb z poznańskiego Muzeum.

Wystawa będzie prezentowana od 28 października 2018 do 6 stycznia 2019. 

Informacje o wystawie dostępne są na podstronie: Józef Brandt 1841-1915