31.10.2018

Czarno na Białym w Kolorze // zapowiedź wystawy

od 24 listopada w Muzeum Etnograficznym

Bamberki z feretronem, Poznań, ok. 1928 r. Fotografia po koloryzacji

Bamberki z feretronem, Poznań, ok. 1928 r. Fotografia oryginalna

50 czarno-białych fotografii z lat 1890-1939 - najstarszych fotografii w zbiorach Muzeum Etnograficznego - zostało zdigitalizowanych i poddanych cyfrowej koloryzacji. 

Efekty będzie można odglądać już od 24 listopada, podczas wystawy, której autorką jest etnolożka Iwona Rosińska z Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Wybrane fotografie przedstawiają ludzi uwiecznionych najczęściej podczas wesel, dożynek, procesji i innych ważnych „odświętnych” oraz ważnych chwil. Wśród tego zbioru znajdują się również zdjęcia wykonane w ówczesnych atelier w Poznaniu i okolicznych miastach. 

Na wystawie zobaczyć będzie można zarówno czarno-białe archiwalne zdjęcia jak i ich pokolorowane i powiększone wersje. Fotografie te, nie zostały wcześniej zrekonstruowane, ani wyretuszowane. Nie naprawiono ich pęknięć, załamań, uszkodzeń; pozostawiono wszelkie ślady ich wcześniejszego życia oraz oryginalne wady techniczne. Zdjęcia zostały zdygitalizowane  i poddane koloryzacji cyfrowej; czarno-białym fotografiom nadano kolory prawdopodobne i zgodne z kolorami występującymi w danym czasie i danym miejscu.

Więcej informacji na temat wystawy znaleźć można na podstronie Czarno na Białym w Kolorze