26.04.2019

Choroba jako źródło sztuki / konferencja prasowa

26.04. g. 12.00

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową poprzedzającą otwarcie wystawy CHOROBA JAKO ŹRÓDŁO SZTUKI w piątek 26 kwietnia o godzinie 12.00 w Muzeum Narodowym w Poznaniu, przy alejach Marcinkowskiego 9.

Wystawa dotyka niezwykle wrażliwego obszaru - ukazuje sztukę, która powstaje w zmienionej chorobą lub niepełnosprawnością kondycji ciała. Jest opowieścią o relacjach pomiędzy bólem i kreacją, związkach pomiędzy chorobą a dziełem sztuki dotykających aspektów uniwersalnych – ludzkiej egzystencji w ogóle. Kuratorka wystawy dr Agnieszka Skalska dokonując wyboru prac stara się dociec indywidualnych relacji pomiędzy artystą i jego dziełem, w sytuacji gdy tę intymną relację zakłóca, dopełnia lub rozpoczyna choroba.

 

Na wystawie znajdą się dzieła polskich artystów  XIX i XX-wiecznych oraz współczesnych, tworzących w warunkach długotrwałej fizycznej niepełnosprawności. Będziemy eksponować prace Maksymiliana Gierymskiego i Artura Grottgera, Jacka Malczewskiego, Władysław Strzemińskiego, Zygmunta Waliszewskiego, Marii Jaremy, Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kozyry i wielu artystów współczesnych. W poznańskim Muzeum Narodowym zastanie Pan około 150 prac 34 polskich artystów. Wystawa będzie okazją, żeby z innej perspektywy zobaczyć dzieła Wyspiańskiego, Podkowińskiego, Wojtkiewicza, De Laveaux  i wielu artystów współczesnych, dzieła tworzone w różnych czasach, które  łączy tytułowa choroba.

Wystawa będzie prezentowana od 28 kwietnia do 11 sierpnia 2019.


Kuratorka: Agnieszka Skalska
Aranżacja:  Raman Tratsiuk

Rzecznik prasowy: Aleksandra Sobocińska / 723 687 993