25.01.2019

100 lat Ułanów Poznańskich / pokaz

od 26 stycznia w Muzeum Historii Miasta Poznania

fot. MNP

Od najbliższej soboty /26 stycznia/ w Sali Renesansowej poznańskiego Ratusza będzie można oglądać zilustrowany kilkudziesięcioma zdjęciami archiwalnymi, pokaz poświęcony historii 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Wykorzystane ilustracje pochodzą w przeważającej części z Narodowego Archiwum Cyfrowego i ze zbiorów muzealnych. Niektóre z nich nigdy nie były prezentowane szerokiej publiczności. 

Prezentacja została przez autorów podzielona na 10 sekwencji mówiących m.in. o początkach Pułku w roku 1919, pierwszych dowódcach, sztandarze i wczesnych mundurach 15. Pułku Ułanów, o udziale żołnierzy Pułku w wojnie polsko-bolszewiskiej, kampanii wrześniowej, tradycjach Pułku, latach międzywojennych oraz czasach po II wojnie światowej tj. o londyńskim Kole Pułkowym, Towarzystwie b. Żołnierzy i Przyjaciół 15 P.U.P. i historii 15. Batalionu Ułanów Poznańskich.

Pokaz powstał staraniem Towarzystwa b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich we współpracy z oddziałami Muzeum Narodowego w Poznaniu: Muzeum Historii Miasta Poznania i Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego.

Zapraszamy od 26 stycznia do 31 marca 2019 do Muzeum Historii Miasta Poznania, Stary Rynek 1. 

Otwarcie pokazu: 26 stycznia, g. 12.00.