Muzeum Sztuk Użytkowych, 2016, fot. A. Cieślawski
Sala Przemysła - ekspzoycja, 2016, fot. A. Cieślawski

Sala Przemysła i wieża widokowa w sezonie jesienno-zimowym są otwarte w godzinach od 10.30 do 18.00.

Nowa ekspozycja Mzueum Sztuk Użytkowych zostanie otwarta 26 marca 2017 roku. Przebieg przygotowań można śledzić na oficjalnym profilu Muzeum Sztuk Użytkowych w serwisie społecznościowycm Facebook: @msupoznan.

Zachęcamy do obejrzenia materiału dokumentującego powstawanie nowej ekspozycji: Film "making of"

Informacja o biletach tutaj

Otwarcie Sali Przemysła i wieży widokowej - wernisaż 26.06.2016 - galeria zdjęć

Muzeum Sztuk Użytkowych - film "making of"

Muzeum Sztuk Użytkowych, mieszczące się na Górze Przemysła do odwołania pozostaje zamknięte. Trwają liczne prace zarówno we wnętrzach, jak i w otoczeniu budynków.

Na powierzchni ok. 1500 m² powstaje ekspozycja stała – znacznie bogatsza w stosunku do poprzedniej, w całkowicie nowej aranżacji. Obejmie cztery kondygnacje dwóch połączonych ze sobą budynków – tzw. gmachu Raczyńskiego i Zamku Przemysła. Trwa również montaż i organizacja nowych magazynów studyjnych. 

Z powodu toczących się prac, kolekcja Muzeum Sztuk Użytkowych jest niedostępna dla publiczności. Chcąc chociaż w niewielkim stopniu wypełnić tę lukę, MSU co miesiąc prezentuje na stronie internetowej kolejny eksponat ze swoich zbiorów (w zakładce Obiekt miesiąca tutaj). Obiekty te będzie można zobaczyć na przyszłej ekspozycji stałej. Spotkaniem ze sztuką użytkową będą również proponowane w roku szkolnym 2014/2015 warsztaty dla dzieci w cyklu Palcem po mapie, organizowane raz w miesiącu, w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Poznaniu (informacje w zakładce Edukacja tutaj).

Góra Przemysła, na której usytuowane jest muzeum posiada bogatą przeszłość. Według legendy jej pojawienie się w krajobrazie miasta Poznania związane jest z szatańską interwencją. Na polecenie samego Lucypera diabły pochwyciły pogańską górę, stojącą nieopodal Gniezna aby zrzucić ją w :koryto Warty w pobliżu Poznania i utopić miasto. Lecąc z górą czarci przestraszyli się jednak piejącego koguta i upuścili ją tak, że spadła na lewy brzeg Warty. Poznań i jego mieszkańcy zostali uratowani, zaś pejzaż miasta zyskał wzniesienie, które pełniło w historii miasta i Polski szczególną rolę. W XIII wieku (i to już nie legenda) książę Przemysł II, późniejszy król Polski, lokował w tym miejscu swoją siedzibę. Rezydencja królewska i zarazem siedziba starosty generalnego wielkopolskiego (namiestnika króla na Wielkopolskę) kilkakrotnie była niszczona i odbudowywana. 

W roku 1783 w miejscu wcześniejszych średniowiecznych zabudowań, powstał gmach fundacji Kazimierza Raczyńskiego, starosty generalnego wielkopolskiego. Gmach ten zburzony w 1945 roku, podczas walk o Poznań, zrekonstruowano w latach 1955-1965 z  przeznaczeniem na siedzibę Muzeum Rzemiosł Artystycznych - obecnie Muzeum Sztuk Użytkowych - Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu. Od 2010 roku trwa budowa Zamku Przemysła – założenia zaprojektowanego w stylu historyzującym, które połączone z gmachem Raczyńskiego, będzie siedzibą Muzeum Sztuk Użytkowych.