fot. S. Obst

Wielka mi sztuka!

Towarzysze naszego codziennego życia oraz świadkowie zmieniających się czasów i mód. Reprezentanci sztuki najbliższej człowiekowi – bliskiej tak bardzo, że często zapominamy o jej wartościach estetycznych, skupiając się na funkcjach czysto użytkowych. Bohaterami cyklu „Wielka mi sztuka!” będą zwykłe przedmioty i ich niezwykłe historie. Większość z nich pokazana została na nowej ekspozycji Muzeum Sztuk Użytkowych po raz pierwszy, lub pojawiła się ponownie, ale w zupełnie nowym świetle. Oddajmy im głos, bo mówiąc o ludziach dawnych epok, mówią wiele o tym, kim jesteśmy dziś my.

Tematy i terminy zajęć:

7.10.2017 | sobota | 13:00

Kostium Superwoman 

Francuski projektant, Thierry Mugler, tworzył w latach 80. XX w. kostiumy dla kobiet na stanowiskach kierowniczych. Ich zaznaczone talie i ramiona, intensywne kolory i wspaniałe kroje doceniły kobiety na całym świecie. Mieszanka władzy i kobiecości stała się nową jakością – siłą kobiecości. W Polsce archetypem takiej kobiety jest Alexis z serialu „Dynastia”. Te biznesowe kostiumy nazywa się power suits. Nosiły je kobiety niezależne, zdecydowane i znające swoją wartość.

Podczas wykładu obejrzymy kostium Thierrego Muglera oraz stroje inspirowane jego projektami.

prowadzenie: Marianna Czerwińska

18.11.2017 | sobota | 13:00

Od krzesła do berlińskiego metra – wizjonerskie projekty Alfreda Grenandera

Znakomity berliński architekt końca XIX i początku XX wieku zaprojektował w 1904 roku modernistyczny w charakterze gabinet dla dr Ludwika Kaemmerera, dyrektora Muzeum im. Cesarza Fryderyka III. Treścią prelekcji jest przedstawienie sylwetki architekta –budowniczego berlińskiego metra, ale także wziętego projektanta luksusowych, modernistycznych w wyrazie, domów i wnętrz mieszkalnych. 

Równocześnie z prowadzeniem projektu dla poznańskiego muzeum  Grenander kierował przygotowaniem niemieckiej ekspozycji na Światowej Wystawie w St. Louis w Stanach Zjednoczonych (1904) oraz zaprojektował w Poznaniu razem ze szwagrem Otto Spaldingiem  wnętrza  – nieistniejącego  już dziś – domu Nazarego Kantorowicza.

prowadzenie: Wojciech Lipowicz


2.12.2017 | sobota | 13:00

Nie tylko z butów – historia słomianego szyku

Słoma w ubiorze kojarzy się ze "słomą w butach", obciachem. Tymczasem w historii mody miała swoje wielkie wzloty. Jednym z nich było wykorzystanie słomy w wyrobie kapeluszy, zwłaszcza damskich budek. Wykład pokaże zastosowanie słomy także w innych modowych projektach.

Ten tani materiał – "złoto wsi" –  nie zawsze stanowił najtańszą ozdobę, choć często miał przywoływać wiejskość, ludowość i zwyczajność. Wiadomo, że wielkie mody od czasów rokoka często "snobowały się” na więzi ze "zwyczajnym wiejskim życiem". Czy tak jest nadal?

prowadzenie: Marianna Czerwińska


27.1.2018 | sobota | 13:00

Żeliwna biżuteria – modowy hit 1. połowy XIX wieku

Na początku XIX wieku niezwykle modna stała się biżuteria z żeliwa. Żeliwne klejnoty doskonale komponowały się z sukniami à la grecque, nawiązującymi do greckiej tuniki, szytymi z delikatnych tkanin, z podwyższonym stanem i głęboko wyciętym dekoltem. Okresem największej mody na takie precjoza były lata 1820-1840. Wykonywano całe garnitury sprzedawane w ozdobnym etui i noszone przez najelegantsze damy nawet do balowych sukien. A kreatorką tej mody była pewna młodziutka ekscentryczna królowa, a przy tym gorąca patriotka...

prowadzenie: Renata Sobczak-Jaskulska

17.2.2018 | sobota | 13:00

Mała wielka sztuka – ceramiczne wynalazki Wedgwooda

Reliefy z delikatnej kamionki jaspisowej pojawiły się w wyrobach sztuki użytkowej w ostatniej ćwierci XVIII wieku. Okres ten  cechowało upodobanie do figuralnych motywów o antycznym rodowodzie. Klasyczne wzory badano, studiowano i przetwarzano. Szczególną formę przybrały w oryginalnej twórczości angielskiego artysty Josiaha Wedgwooda, autora wielu wynalazków technologicznych i formalnych w dziedzinie ceramiki. 

prowadzenie: Magdalena Weber-Faulhaber

17.3.2018 | sobota | 13:00

Sportowe trofea oddane Ojczyźnie

Dnia 6 maja 1939 r. wybitna łuczniczka Janina Kurkowska-Spychajowa (1901-1979), wielokrotna mistrzyni świata, oddała osiem srebrnych pucharów – trofeów z wygranych zawodów na Fundusz Obrony Narodowej. Utworzony dekretem Prezydenta RP z 9 kwietnia 1936 r. FON miał pozyskać dodatkowe środki na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia bytu państwa przez hitlerowskie Niemcy.

Pięć z tych pucharów znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuk Użytkowych, w tym trzy można oglądać na stałej ekspozycji. Do prezentacji wybrano puchary, których geometryczne, kubizujące artdecowskie formy i kompozycje są doskonałym przykładem tzw. stylu narodowego.

prowadzenie: Renata Sobczak-Jaskulska

7.4.2018 | sobota | 13:00

Domki dla lalek – zabawa tylko dla dorosłych

Spotkanie pomyślane jest jako kilka krótkich wystąpień prezentujących różne istotne aspekty tzw. domków dla lalek – ich historię, a także sposób rozumienia i funkcjonowania.

Pierwotnie były to kosztowne modele realnych wnętrz mieszkalnych. Obiekty do oglądania i podziwiania, montowane w skrzyniach kabinetów. Funkcja zabawowo-dydaktyczna tych przedmiotów pojawiła się dopiero w 1. poł. XIX w.

prowadzenie: Wojciech Lipowicz

12.5.2018 | sobota | 13:00

Piękne i użyteczne – majolikowe naczynia doby renesansu

Wielobarwne naczynia ceramiczne produkowano  w dobie renesansu w wielu włoskich ośrodkach. Zdobiła je bujna roślinność, wizerunki portretowe, obrazy o tematyce biblijnej, historycznej, mitologicznej, przedstawienia z licznymi motywami symbolicznymi i alegorycznymi. Wśród półmisków i talerzy, pękatych waz, puszek aptecznych, misek i szeregu innych form użytkowych powstawały również naczynia przeznaczone na  specjalne okazje. Związana z nimi tradycja przetrwała do dnia dzisiejszego.  

prowadzenie: Magdalena Weber-Faulhaber

Informacje praktyczne:

Miejsce: Sala Spotkań, Muzeum Sztuk Użytkowych, Góra Przemysła 1

Wstęp: w cenie biletu do muzeum (uczniowie i studenci – 1 zł, bilet normalny – 12 zł, bilet ulgowy – 8 zł), na zajęcia nie obowiazują zapisy;


Spotkania adresowane są do widzów dorosłych i młodzieży.