fot. S. Obst

Wehikuł czasu

W czasie spotkań „Palcem po mapie” w Muzeum Narodowym w Poznaniu odwiedziliśmy wiele krajów na całym świecie. W Muzeum Sztuk Użytkowych też ruszymy w podróż, lecz tym razem będziemy przemieszczać się w czasie! Podczas każdego spotkania odwiedzimy inną epokę, a tym samym inną salę ekspozycyjną Muzeum Sztuk Użytkowych. Jak średniowieczny rycerz zdobywał serce swojej damy i czy musiał w tym celu zabić smoka? Ile osób jest potrzebnych do uniesienia najcięższej broni pokazywanej w naszym muzeum? Jaka jest najbardziej obrzydliwa rzecz, którą posiadamy w naszej kolekcji? Czy strach przed pustką da się pokonać za pomocą sztuki? Czy tkaniny można rozróżnić poprzez dotyk? Dlaczego domki dla lalek początkowo były tylko dla dorosłych? W co najchętniej bawiły się dzieci różnych wyznań i narodowości w przedwojennym Poznaniu? I czy kopia może być oryginalna? Odpowiedzi na te pytania poznamy wsiadając do wehikułu czasu!

Terminy i tematy zajęć:

29.10.2017 | niedziela | 12:00

Życie, miłość i śmierć rycerza w średniowiecznym komiksie
Będzie to opowieść o średniowiecznej kulturze rycerskiej, czyli życiu XIV-wiecznego rycerza: o orężu, o bitwach i oblężeniach, o rozrywkach takich jak gry, turnieje i polowania, a także o romantycznej miłości, w całości oparta na kilkudziesięciu ilustracjach do  tzw. "Kodeksu Manesse", który przypomina średniowieczny komiks.

prowadzenie: Tadeusz Wojciech Lange i Aleksandra Podżorska

19.11.2017 | niedziela | 12:00

Pif, paf!
Barokowa sień polskiego szlachcica wypełniona była od podłogi aż po sufit bronią białą i palną, która miała świadczyć o odwadze całego rodu. W czasie podróży przekonamy się, czy jesteśmy w stanie unieść najcięższą broń z muzealnej kolekcji, a pomoże nam w tym kopia wykonana na drukarce 3D. Zobaczymy też jak w dawnych czasach broniły się kobiety i jakie psikusy można było zrobić konkurentowi w czasie pojedynku.

prowadzenie: Get Models Now i Aleksandra Podżorska

03.12.2017 | niedziela | 12:00

Muzeum osobliwości i obrzydliwości
W czasach renesansu powstały pierwsze prywatne muzea, często nazywane gabinetami osobliwości. Kolekcjonowano w nich przedmioty piękne, egzotyczne, magiczne, ale też obrzydliwe i odpychające. W czasie naszej podróży dokładnie przyjrzymy się zbiorom bogatego kupca z renesansowej Florencji i sami też stworzymy własną kolekcję.

prowadzenie: Aleksandra Podżorska

14.01.2018 | niedziela | 12:00

Horror szlachcica
Podczas podróży w czasie do epoki baroku spotkamy się z dwoma bardzo ciekawymi postaciami – grubym, wąsatym, dziwnie wygolonym i ubranym panem oraz pobladłą, bo już dawno umarłą, choć wyglądającą jak żywa, panią. Oboje oprowadzą nas po swoim świecie pełnym strachu przed pustką, religijności na pokaz oraz inspiracji Orientem.

prowadzenie: Aleksandra Podżorska

11.02.2018 | niedziela | 12:00

Księżniczka Koronka i Książę Hafcik
Co ma wspólnego koronka i rokoko? Czy można dotykiem rozpoznać jakość materiału?

W jaki sposób "pracują" tkaniny? Czy są dobrym "materiałem" do tworzenia dzieła sztuki?

W sekrety rokokowej komody i tajniki warsztatu modniarki wprowadzi nas książka 

"Księżniczka Koronka i Książę Hafcik" Liliany Bardijewskiej.

prowadzenie: Barbara Górecka i Aleksandra Podżorska

04.03.2018 | niedziela | 12:00


Domki dla lalek – zabawa nie dla dzieci
Na początku swojego istnienia miniaturowe domki wcale nie były przeznaczone dla lalek, a tym bardziej do zabawy dla dzieci. Pierwotnie były niezwykle kosztownymi modelami istniejących wnętrz. Dzieci mogły je podziwiać jedynie z daleka, dotykać mogli tylko dorośli. W czasie spotkania wyruszymy do czasów, kiedy dzieci zyskały prawo do bawienia się domkami i wprowadziły do ich wnętrz swoje lalki. Sami też urządzimy wnętrza trzech domków miniaturowymi kopiami mebli z kolekcji naszego muzeum.

prowadzenie: Aleksandra Podżorska

15.04.2018 | niedziela | 12:00


Niezwykłe historie o zwyczajnym życiu
Poznań pełny jest pięknych, choć często zapomnianych historii. Dawno temu żyli w naszym mieście ludzie, których już nie ma. Żydowskie dzieci – bo o nich będzie ta opowieść – chodziły do tych samych szkół i bawiły się na tych samych podwórkach, co dzieci polskie. W czasie spotkania wyruszymy na spacer śladami ich codziennego życia. 

prowadzenie: Andrzej Niziołek i Aleksandra Podżorska

13.05.2018 | niedziela | 12:00

Powrót do przeszłości
W czasie naszych spotkań podróżujemy wehikułem czasu do minionych epok, jednak już przed nami pojawili się ludzie, którzy takie podróże odbywali i w tworzonej przez siebie sztuce sięgali do istniejących wcześniej pomysłów, projektów i przedmiotów. W czasie spotkania przekonamy się do jakich epok najchętniej podróżowali oraz czym najbardziej się zachwycali. I czy to, co tworzyli, było oryginałem czy kopią?

prowadzenie: Aleksandra Podżorska

Informacje praktyczne:

Miejsce: Sala Spotkań, Muzeum Sztuk Użytkowych, Góra Przemysła 1

Wstęp: w cenie biletu do muzeum (uczniowie i studenci – 1 zł, bilet normalny – 12 zł, bilet ulgowy – 8 zł), zapisy: a.podzorska@mnp.art.pl (najpóźniej na dwa dni przed zajęciami)

Zajęcia adresowane są do dzieci w wieku 8-11 lat.