Ikony designu

Czym jest dobry design? Czy przedmiot użytkowy musi być piękny, czy wystarczy, że będzie funkcjonalny? I czy funkcjonalność jest warunkiem koniecznym? Czy zwykła lalka, którą bawiliśmy się w dzieciństwie, może zyskać status ikony designu? Czy podróbka znanego projektu może stać się cenniejsza od oryginału? I wreszcie: czy w braku logiki zdania „im mniej, tym więcej” odnaleźć można prawdę i sens? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w czasie spotkań z cyklu „Ikony designu”.

„Ikony designu” są kontynuacją wcześniejszego cyklu „Giganci designu”.


14.10.2017 | sobota | 13:00

Barbie – nieznane oblicze

Nazywa się Barbara Millicent Roberts, ale wszyscy znamy ją jako Barbie. Jest najpopularniejszą lalką świata (kupowaną średnio co trzy sekundy), ikoną stylu i urody. Przez jednych nienawidzona za tworzenie fałszywego ideału piękna i niemożliwą do osiągnięcia figurę, przez innych kochana za „styl życia”, który wyzwolił kobiety z roli perfekcyjnych pań domu i dał im wolność oraz odwagę do bycia kim chcą. Próżna, małostkowa i beztroska, czy silna, niezależna i pewna siebie? Na spotkaniu przekonamy się skąd się wzięła i kim tak naprawdę jest Barbie.

prowadzenie: Aleksandra Podżorska

25.11.2017 | sobota | 13:00

Seks, kłamstwa i krzesło odwrotne

Punktem wyjścia będzie krzesło odwrotne prezentowane na nowej ekspozycji Muzeum Sztuk Użytkowych w sali poświęconej sztuce historyzmu, ale główna akcja toczyć się będzie w Wielkiej Brytanii lat 60. XX w. i dotknie słynnej afery politycznej zwanej aferą Profumo.

Co wspólnego ma krzesło odwrotne z upadkiem rządu brytyjskiego (ma i to całkiem sporo)? I dlaczego Victoria & Albert Museum kupiło – i to świadomie – podróbkę słynnego krzesła 3107 projektu Arne Jacobsena?

prowadzenie: Marianna Czerwińska


9.12.2017 | sobota | 13:00

Krzesło nad krzesłami

„Czternastka” Michaela Thoneta to prawdopodobnie najpopularniejszy na świecie mebel. Od chwili powstania w 1859 roku krzesło to sprzedano w ponad 50 milionach egzemplarzy, a liczba ta wciąż rośnie. 

„Czternastka” była najsłynniejszym krzesłem kabaretowym – to na niej siedzieli goście w Moulin Rouge uwiecznieni na obrazach Toulouse-Lautreca i to przy niej tancerki w filmie „Kabaret” wykonywały swój repertuar. Do filmu wprowadził ją Charlie Chaplin. Doskonale nadawała się do rzucania podczas bijatyk w scenach z Flipem i Flapem. Siedząc właśnie na tym krześle Brahms grał na pianinie swoje kompozycje, Lenin pisał dzieła o rewolucji, a Tołstoj stworzył swoje największe powieści.

Na spotkaniu odkryjemy tajemnicę sukcesu tego – na pozór – zwykłego krzesła i innych projektów Thoneta.

prowadzenie: Aleksandra Podżorska


20.1.2018 | sobota | 13:00

Mniej znaczy więcej – Alvar Aalto i fiński minimalizm

Fiński architekt i projektant, ceniony szczególnie za humanistyczne podejście do architektury, zajmował się również projektowaniem mebli, lamp oraz przedmiotów ze szkła. Na przykładzie obiektów wzornictwa z kolekcji Galerii Plakatu i Designu MNP obejrzymy ponadczasowe wzory szkła i ceramiki projektantów z Finlandii, których łączy dążenie do maksymalnej prostoty kształtów i dekoracji, przy jednoczesnej doskonałości funkcjonalnej wyrobów.

prowadzenie: Anna Grabowska-Konwent

3.2.2018 | sobota | 13:00

Co łączy jajko, mrówkę i łabędzia?

Arne Jacobsen, duński architekt i projektant wnętrz, który jako jeden z pierwszych wcielał w Danii idee pionierów modernizmu Le Corbusiera i Ludwiga Mies van der Rohe zajmował się przede wszystkim architekturą. Myśląc o niej jako o całościowym projekcie często projektował również wnętrza i poszczególne przedmioty. Odchodząc od popularnych w tym czasie koncepcji dotyczących kształtu i funkcji w centrum swoich zainteresowań umieścił prostotę i zwięzłość. Poszukamy jej w poszczególnych projektach.

prowadzenie: Anna Grabowska-Konwent

10.3.2018 | sobota | 13:00

Poszukiwany, poszukiwana: Alessandro M. (l. 15) i Anna G. (l. 24)

Ma wiele wcieleń – bywa Pinokiem, królem, hawajskim turystą, kucharzem, więźniem, Pierrotem, duchem… Najczęściej jednak występuje po prostu jako Alessandro M. Nie jest aktorem, ani tajnym agentem; jest… korkociągiem. Towarzyszy mu starsza o kilka lat, słynniejsza, choć bardziej powściągliwa, Anna G. Stanowią parę, która bez wysiłku potrafi otworzyć każdą butelkę z winem. W czasie spotkania przekonamy się o ich możliwościach i porozmawiamy o ich twórcy – Alessandro Mendinim.

prowadzenie: Aleksandra Podżorska

21.4.2018 | sobota | 13:00

Memphis – stolica włoskiego designu

W 2016 roku Bob Dylan otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Decyzja ta wywołała burzę zarówno w świecie literackim, jak i muzycznym. To nie jedyny przypadek w historii, gdy ten znany amerykański piosenkarz, kompozytor i pisarz wstrząsnął światem sztuki. W 1981 roku w Mediolanie powstała grupa zrzeszająca projektantów i architektów, która swoją nazwę – Memphis Group – wzięła właśnie od piosenki Boba Dylana: „Stuck Inside of Mobile with the Memphis Blues Again”. O tym, co z tego wynikło, o wybuchu koloru i radosnej zabawie formą, porozmawiamy w czasie spotkania. 

prowadzenie: Aleksandra Podżorska


19.5.2017 | sobota | Noc Muzeów wstęp bezpłatny

Co da się wycisnąć z Philippe’a Starcka?

Philippe Starck jest jedną z największych gwiazd wśród współczesnych projektantów, a obiekty, które wychodzą z jego pracowni, z miejsca zyskują miano kultowych. Tak stało się również z wyciskaczem do cytrusów Juicy Salif. Zaprojektowany w 1990 roku wciąż wywołuje silne emocje, nie zawsze pozytywne. Kontrowersje budzi zwłaszcza funkcjonalność wyciskacza, a w tym wypadku – według wielu – jej brak. 

Spotkanie będzie doskonałym pretekstem, by posłuchać rady samego Starcka, że jego „wyciskarka nie służy do wyciskania cytryn; służy do rozpoczęcia rozmowy”.

prowadzenie: Aleksandra Podżorska


Informacje praktyczne:

Miejsce: Sala Spotkań, Muzeum Sztuk Użytkowych, Góra Przemysła 1

Wstęp: w cenie biletu do muzeum (uczniowie i studenci – 1 zł, bilet normalny – 12 zł, bilet ulgowy – 8 zł), na zajęcia nie obowiazują zapisy;

Spotkania adresowane są do widzów dorosłych i młodzieży.