Zachęcamy do objerzenia krótkich materiałów filmowych poświęconych kolejnym odsłonom wystawy "Szczeliny wolności...".

W pierwszej części - "Czas martwej natury" - ukazane jest doświadczenie i konsolidacja nurtu kolorystycznego, przedstawiona zostanie twórczość wielkich indywidualności, a także rola Muzeum Wielkopolskiego w tym czasie. 

Bohaterami tej odsłony wystawy są między innymi Wacław Taranczewski, Artur Nacht-Samborski i Jan Cybis. Ich martwe natury z okresu powojennego to nie tylko refleksja nad doświadczeniami malarstwa kolorystycznego. Dla Cybisa były one też swego rodzaju manifestem wolności tworzenia. 

Druga odsłona wystawy "Szczeliny wolności - sztuka polska w latach 1945-1948/1949" czyli Wojna/Wojna skupia się na pytaniu jak takie wielkie tematy jak Wojna i Holokaust wpłynęły na twórczość artystyczną tego czasu.

Trzecia i ostatnia odsłona wystawy Szczeliny wolności... opowiada o sztuce nowoczesnej od Władysława Strzemińskiego po Tadeusza Kantora. Ich prace zostały skonfrontowane ze sobą, by nawiązać dialog. 

Wystawa urywa się u progu roku 1949, gdy władza zapowiada zmiany w polityce kulturalnej.

Więcej na temat ekspozycji "Szczeliny wolności - sztuka polska w latach 1945-1948/1949 można znaleźć pod linkiem Szczeliny wolności