Gabinet Rycin prezentuje

Gabinet Rycin prezentuje …  to nowy cykl wykładów przygotowany przez pracowników Gabinetu Rycin Muzeum Narodowego w Poznaniu. Na cokwartalnych spotkaniach prezentowana będzie jedna lub kilka prac ze zbiorów Gabinetu Rycin MNP (dotyczy to zarówno rysunków, jak i grafik). Stanowić one będą główny temat wykładu a jednocześnie inspirację do szerszego omówienia problemu.
Ta propozycja związana jest ze specyfiką kolekcjonowania dzieł na papierze, które na co dzień – między innymi ze względów konserwatorskich - przechowywane są w magazynach, a zatem nie są dostępne szerszej publiczności.

Wystawy czasowe, skoncentrowane na określonym temacie i prezentujące jedynie wąski fragment kolekcji nie zaspokajają rosnącego zainteresowania sztuką rysunkową i rytowniczą i jej historią. Zatem w ramach cyklu pragniemy zapoznać Państwa z wybranymi dziełami, niedostępnymi na co dzień skarbami, znajdującymi się pod opieką Gabinetu Rycin MNP.
Będzie nam ogromnie miło gościć Państwa na naszych spotkaniach.
Grażyna Hałasa
Kierownik Gabinetu Rycin

 

Japonia w roku Koguta


Od 28 stycznia 2017 do 15 lutego 2018 według chińskiego horoskopu trwa rok Koguta, podczas którego przedstawimy dawne grafiki japońskie (określane mianem ukiyo-e) przedstawiające cztery pory roku w Japonii, począwszy od wiosny w II kwartale do zimy w I kwartale 2018.
Prezentacja wybranej grafiki ze zbioru Gabinetu Rycin, poza dokładniejszym przyjrzeniem się samej pracy i jej twórcy, będzie też pretekstem do opowiedzenia o zwyczajach towarzyszących poszczególnym porom roku w Japonii i bogatej kulturze tego kraju.
Nieco uwagi specyfice chińskiego kalendarza i japońskich zwyczajów noworocznych zostanie poświęcone podczas pierwszego wykładu, którego jednak zasadniczą częścią będzie prezentacja  barwnego drzeworytu Kogut, kura i kurczęta Shibaty Zeshina z ostatniej ćwierci XIX wieku. Przedstawienie, które powstało zapewne jako kartka noworoczna, samo w sobie jest niezwykle urzekające i w połączeniu ze swoim znaczeniem idealnie pasuje na temat pierwszego spotkania cyklu, rozpoczynającego się w roku Ognistego Koguta.

Prowadzenie: Magdalena Piotrowska (Gabinet Rycin MNP)

Terminy i tematy wykładów z cyklu Gabinet Rycin prezentuje

2017/2018

 

18.02.2017 Jajko czy kura? A może kogut?

Z okazji rozpoczętego 28 stycznia roku Koguta, prezentujemy Państwu pracę Shibaty Zeshina Kogut, kura i kurczęta.
Wstępem do opowiadania o grafice, jej twórcy i miejscu, które zajmują w japońskiej historii sztuki będą zagadnienia kalendarza chińskiego czy noworocznych zwyczajów japońskich.
Dlaczego mamy teraz rok koguta a nie psa? Dlaczego 1. stycznia w Japonii pracują tylko listonosze?

13.05.2017 Wiosna? Ach to oglądanie wiśni

Jednym z najbardziej charakterystycznych widoków związanych z Japonią od lat jest hanami - dosłownie tłumacząc  oglądanie kwiatów.

Jednym z najbardziej charakterystycznych widoków związanych z Japonią od lat jest hanami - dosłownie tłumacząc  oglądanie kwiatów.
Wiosenny czas skłania do zaprezentowania pracy przedstawiającej temat kwitnących wiśni. Będzie to Wycieczka dla obejrzenia kwitnących wiśni Keisaia Eiseia. Wykład poruszy kwestie związane z wiosennymi zwyczajami w kulturze japońskiej, przede wszystkim jednak przybliży samą pracę i postać twórcy, jednego z wczesnych mistrzów ukiyo-e.

30.09.2017 A mnie jest szkoda… letnich festiwali!

Lato to czas wielu festiwali (祭りmatsuri) i święta Obon お盆( oddawania czci duszom zmarłych). Wyjaśnienie tych pojęć będzie połączone z omówieniem najciekawszych przykładów związanych z letnimi tradycjami. Pozwoli to zrozumieć atmosferę towarzyszącą biesiadnikom w pracy Nabrzeże Shijō w Kioto projektu Utagawy Kunisady, która zostanie pokazana podczas najbliższego spotkania. Drzeworyt stanowi część z jednego z wielu cykli podejmujących temat drogi między Tokio a Kioto, słynnego Tōkaidō東海道 (dosł. droga nad wschodnim morzem). Dla nas będzie pretekstem do wakacyjnej podróży do dawnej stolicy Japonii oraz omówienia procesu tworzenia drzeworytów, ich rodzajów oraz najbardziej znanych serii.

Kiedy?
Gdzie?
Jak długo?
Ile kosztują?

Wykłady odbywają się raz w na kwartał. Rozpoczynają się o godz. 13:00

Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9

ok. 60 min

 

Wstęp wolny

Czy muszę zarezerwować termin?

Na wykłady z cyklu Gabinet Rycin prezentuje nie obowiązują zapisy.