fot. MNP

Ferie w Muzeum

Nareszcie ferie! Czas przyjemności, zabawy, pasji, podróży – jeśli nie w świat, to na pewno w nieznane krainy wyobraźni. Muzeum (wraz z Oddziałami!) znów stanie się prawdziwym skarbcem fantazji i porywających tematów na ten czas – zapraszamy wszystkich najmłodszych widzów na spotkania pełne wyzwań, zagadek i twórczych eksperymentów. Damy się porwać w świat gdzie śnieg nigdy nie topnieje, przetestujemy nasze zmysły, przeniesiemy się w czasie i dołączymy do żołnierskich szeregów, bądź też dowiemy się kto dał imiona naszym poznańskim ulicom… Tematów przed nami sporo i cała rozmaitość zadań – a więc ZAPRASZAMY! 

13.02 • „Koń jaki jest, każdy widzi” - Pies jest nazywany najlepszym przyjacielem człowieka, ale patrząc na obrazy widać doskonale, że wśród artystów to właśnie koń cieszył się większą popularnością. Na obrazach pojawia się w scenach walki, przy pracy w polu czy wreszcie na portretach, jako wierny towarzysz. Namalować konia, szczególnie w ruchu nie jest rzeczą łatwą – spróbujemy sobie z tym poradzić podczas warsztatów.
Muzeum Narodowe

13.02 • Zostań projektantem żołnierskiej mody - W trakcie zajęć odpowiemy na pytania jak ubrać żołnierza ładnie ale i wygodnie, odpowiednio do warunków terenowych, pogodowych oraz zadań, które ma wykonać oraz jak zmieniała się żołnierska moda na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci. Uczestnicy przygotują własne projekty. Dodatkową atrakcją będzie przymiarka mundurów.
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

14.02 • Malowane dźwięki - Czy można namalować muzykę? Czy potrafimy rozróżniać i nazywać odgłosy jakie nas otaczają? Zapraszamy na zabawę z dźwiękami wśród obrazów i rzeźb.  
Muzeum Narodowe

14.02 • Koledzy z naszej ulicy - Aleje Karola Marcinkowskiego, Plac Cyryla Ratajskiego, Ulica Seweryna Mielżyńskiego... Przemierzając poznańskie ulice często nie zastanawiamy się z kim są związane ich nazwy, dlaczego warto znać ich patronów i dlaczego są ważni dla naszego miasta.
Na spotkanie zapraszamy dzieci potrafiące czytać i pisać.
Muzeum Historii Miasta Poznania (Ratusz)

15.02 • Sekrety pajaców - Czy pajacom wolno się smucić? Czy błazen, Pierrot i klaun to jedna rodzina? Zapraszamy na muzealną wyprawę w poszukiwaniu tajemnicy pajaców. 
Muzeum Narodowe

15.02 • Tajemnice garncarskiego koła - spotkanie  przy starym kole  garncarskim  na   wystawie "Rzeczy mówią" z  opowieścią  o dawnym, ważnym  zawodzie  garncarza. W programie  warsztaty garncarskie prowadzone  przez prawdziwego garncarza, kontynuującego od kilku pokoleń tradycje tego zawodu.
Muzeum Etnograficzne

16.02 • Zimowe krajobrazy, czyli jak wygląda śnieg - Ferie to najlepszy moment na zabawę na śniegu. Jeśli brakuje go na zewnątrz – postaramy się poszukać go w Muzeum. Zobaczymy jak dawniej zimą podróżowano, jak się ubierano i policzymy ile odcieni bieli może mieć śnieg. Na koniec stworzymy zimowy pejzaż.
Muzeum Narodowe

16.02 • W oczekiwaniu na wiosnę - spotkanie z ukazaniem  ważnych wiosennych rytuałów - palenia ognisk, topienia marzanny, chodzenia z maikiem i oczekiwania na przylot bocianów.
Muzeum Etnograficzne

20.02 • Zagadkowe przedmioty - Wspólnie przeniesiemy się do świata różnych przedmiotów, który poznamy podążając tropem martwych natur. Co ma wspólnego ogórek z klepsydrą? Cytryna z kieliszkiem? Nie zabraknie ciekawych zagadek, odkrywania skarbów i tworzenia własnych kompozycji.
Muzeum Narodowe

20.02 • Dołącz do Powstańców Wielkopolskich - Zajęcia w żywy i barwny sposób przybliżą ciekawostki dotyczące Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Uczestnicy przejdą szkolenie obejmujące spostrzegawczość, musztrę, postawy strzeleckie, opatrywanie rannych oraz poznają ubiór i znaki powstańcze. Zapraszamy zarówno dziewczynki jak i chłopców.
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

21.02 • Muzealny Piotruś – Czy wiecie, że w muzeum można grać w karty? Ale zanim to zrobimy, czeka nas parę niełatwych wyzwań: rozszyfrowanie obrazowych treści, pytania do malarza i gra w memo. No i tym razem Piotruś wygrywa.
Muzeum Narodowe

21.02 • Mania zbierania - Dlaczego w muzealnych zbiorach znajduje się opakowanie po paście do zębów albo pudełko po papierosach? Jakie dziwne przedmioty skrywają jeszcze magazyny i jaka jest ich historia? W czasie warsztatów dzieci będą miały szansę odkryć w sobie duszę kolekcjonera.
Na spotkanie zapraszamy dzieci potrafiące pisać i czytać.
Muzeum Historii Miasta Poznania (Ratusz)

22.02 • Kolorowo - Kolor nieba, kolor wnętrza, kolor skarpetek.. Barwa ma upiększać, ożywiać przedmioty i ludzi. Jednak tym razem to sama barwa będzie naszym głównym bohaterem! Czy kolory mają nam dużo do powiedzenia? Oczywiście - oddajmy kolorom głos!
Muzeum Narodowe

22.02 • Przestrzenie wyobraźni - Czy nasza wyobraźnia ma jakieś ograniczenia? Co możemy zrobić, żeby ją pobudzić? W czasie spotkania sprawdzimy, jakie szalone pomysły kłębią się w głowach współczesnych artystów. Poprzez zabawę z nowoczesną sztuką odkryjemy drzemiące w nas pokłady kreatywności i przekonamy się, że współczesna sztuka wcale nie jest trudna w odbiorze!
Muzeum Sztuk Użytkowych

23.02 • Zwierzaki-cudaki – Zapraszamy do zwierzęcego muzeum! Poszukamy wśród obrazów najpiękniejszych i najciekawszych istot, jakie żyją na Ziemi. Po drodze spotkamy także te okazy, które mieszkają tylko w naszej wyobraźni. Dzięki odkrytemu królestwu zwierząt, będziemy lepić własne stwory.
Muzeum Narodowe

23.02 • Przestrzenie wyobraźni - Czy nasza wyobraźnia ma jakieś ograniczenia? Co możemy zrobić, żeby ją pobudzić? W czasie spotkania sprawdzimy, jakie szalone pomysły kłębią się w głowach współczesnych artystów. Poprzez zabawę z nowoczesną sztuką odkryjemy drzemiące w nas pokłady kreatywności i przekonamy się, że współczesna sztuka wcale nie jest trudna w odbiorze!
Muzeum Sztuk Użytkowych

Podstawowe informacje:

Dla kogo?
Kiedy?
Gdzie?
Jak długo?
Ile kosztują?

Dzieci  6–10 lat

ferie: 13-23 lutego 2018;

wakacje: w lipcu i sierpniu;

od wtorku do piątku o godz. 12.15

Muzeum Narodowe w Poznaniu, Galeria Malarstwa i Rzeźby (Al. Marcinkowskiego 9),

oraz w Oddziałach: Wielkopolskim Muzeum Wojskowym (Stary Rynek 9), Muzeum Historii Miasta Poznania (Ratusz, Stary Rynek 1), Muzeum Etnograficznym (wejście przez park przy ul. Mostowej 7), Muzeum Sztuk Użytkowych (Góra Przemysła 1)

Ok. 60–90 min

 

8 zł (w tym materiały plastyczne)

 

Rezerwacja terminu

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rezerwację telefoniczną pod nr 61 85 68 136, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–15:30. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy przyjmowane są od chwili ogłoszenia programu na nadchodzące ferie na stronie internetowej Muzeum. W zgłoszeniu prosimy podać imię, nazwisko i wiek dziecka oraz telefon kontaktowy do opiekuna prawnego.

 

Regulamin zajęć Wakacje w Muzeum:
1. Dzieci w wieku do lat 13 powinny przebywać w Muzeum pod opieką osób dorosłych.
2. Obsługa Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za dzieci pozostawione bez opieki.
3. Za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiedzialność ponoszą ich opiekunowie.
4. Zajęcia trwają 60 – 90 min.
5. Rodzice i opiekunowie mogą bezpłatnie towarzyszyć dzieciom w trakcie zajęć muzealnych.
Podczas zajęć odbywających się na terenie Muzeum Narodowego w Poznaniu obowiązuje Regulamin zwiedzania MNP.