13.04.2018

Zapraszamy na wystawę do Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego.

15 kwietnia zostanie otwarta wystawa ,,Pod znakiem orła białego Wielkopolska, Śląsk, Pomorze - drogi do niepodległości 1918 - 2018"

Wystawa upamiętnia działania Wielkopolan na rzecz odzyskania niepodległości. Przypomni wydarzenia zbrojne i pracę organiczną, które podtrzymywały polskość na terenie zaboru pruskiego. Ukazane zostanie znaczenie Polskiego Sejmu Dzielnicowego skupiającego delegatów – reprezentantów Polaków mieszkających na terenie Rzeszy Niemieckiej, przede wszystkim z Wielkopolski, Śląska i Pomorza Gdańskiego, zorganizowanego w Poznaniu w dniach 3–5 grudnia 1918 r. Pokazany zostanie wysiłek, który podjęto na rzecz zniesienia zaboru pruskiego w Powstaniu Wielkopolskim 1918–1919, pomocy w plebiscytach na Śląsku, Warmii i Mazurach, udziału Wielkopolan w powstaniach śląskich i przejęciu Pomorza Gdańskiego.

Wystawa ze zbiorów własnych, których nie można obejrzeć na ekspozycji stałej Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Zaprezentowane zostaną m.in. znaki wojskowe i kombatanckie, broń, mundury, fotografie, druki okolicznościowe, pocztówki, przedmioty o charakterze pamiątkowym itp.

 

kuratorzy: Jarosław Łuczak, Anna Szukalska-Kuś, Alina Sokołowska
miejsce: Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Stary Rynek 9
wstęp w cenie biletu do oddziału.

Wystawa jest wpisana w cykl wydarzeń 1918-2018. Wolność kocham i rozumiem

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości niepodlegla.gov.pl