24.02.2017

Twórczość Jerzego Piotrowicza - publikacje Muzeum Narodowego

Zapraszamy do Księgarni muzealnej

Malarstwo Jerzego Piotrowicza doczekało się szerszego opracowania. W książce autorstwa dr Marii Gołąb znalazało się ponad 600 obrazów z kolekcji prywatnych oraz publicznych, w tym Muzeum Narodowego w Poznaniu. 

Dla Piotrowicza Najważniejsza była sztuka: z manifestowanym prawem do tajemnicy wczesnych obrazów, z mocnym wspólnotowym akcesem nowej tematyki czasów stanu wojennego, z afirmowaną „artystycznością” malowanych od połowy lat 80. dzieł, gdy w dialogu z największymi, Velázquezem i Picassem, powołał Piotrowicz do istnienia własny obrazowy świat. (fragment rozdziału Szkic do biografii artystycznej autorstwa M. Gołąb w: Jerzy Piotrowicz. Malarz (1943–1999)).

Oprócz publikacji Jerzy Piotrowicz. Malarz (1943–1999), przy okazji wystawy Muzeum Narodowe wydało katalog Piotrowicz i Goście pod redakcją dr Marty Smolińskiej, z tekstami Sebastiana Dudzika, Łukasza Kiepuszewskiego, Filipa Lipińskiego, Anny Markowskiej oraz Agnieszki Rosales Rodriguez.

Zapraszamy do Księgarni muzealnej przy alejach Marcinkowskiego. Książki dostępne są również poprzez zakładkę Sklep

Jerzy Piotrowicz. Malarz (1943–1999) - 99 zł
Piotrowicz i Goście - 89 zł


W niedzielę, 5 marca o godzinie 12.00 rozpocznie się spotkanie z autorką książki Jerzy Piotrowicz. Malarz (1943–1999), dr Marią Gołąb. Więcej informacji na temat spotkania znaleźć można pod linkiem Spotkanie z autorką