14.06.2017

"Szczeliny wolności - sztuka w latach 1945-1948/1949" - od 6 sierpnia

ZAPOWIEDŹ WYSTAWY

A. Lenica, Getto II, 1948-1959

M. Jarema, Akt III „Swantewit”, 1948

6 sierpnia br. Muzeum Narodowe otworzy wystawę poświęconą sztuce polskiej powstałej w krótkim okresie od zakończenian II wojny światowej do przełomu 1948 i 1949 roku. Artyści, pisarze, ludzie kultury myśleli jeszcze wówczas o ideałach demokracji. Malarze i rzeźbiarze pragnęli odbudować zniszczoną wojną linię rozwoju sztuk pięknych.

Ekspozycja składać się będzie z trzech części: Czas martwej natury, Wojna/Wojna, Abstrakcja i Surrealizm. 

W części Czas martwej natury ukazane zostanie doświadczenie i konsolidacja nurtu kolorystycznego, przedstawiona zostanie twórczość wielkich indywidualności, a także rola Muzeum Wielkopolskiego w tym czasie. Druga odsłona czyli Wojna/Wojna skupi się na pytaniu jak taki wielkie tematy jak Wojna i Holokaust wpłynęły na twórczość artystyczną tego czasu. Abstrakcja i Surrealizm, czyli trzecia odsłona poświęcona będzie sztuce nowoczesnej od Władysława Strzemińskiego po Tadeusza Kantora. Wystawa urywa się u progu roku 1949, gdy władza zapowiada zmiany w polityce kulturalnej.

Wystawa zaprezentuje twórczość tego czasu, takich artystów jak Jan Cybis, Artur Nacht-Samborski, Maria Jarema, Grupa 4F + R, czyli  m.in. Alfred Lenica i Fortunata Obrąpalska, oraz Andrzej Wróblewski, Tadeusz Kantor, Władysław Strzemiński. 

Namalowany w latach 1948-1959 przez Alfreda Lenicę obraz "Getto II" przedstawiający płonące getto, został wybrany jako motyw wizualny wykorzystywany na drukach zapraszajacych na wystawę.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Narodowym od 6 sierpnia do 12 listopada 2017. Kuratorem eskpozycji jest Włodzimierz Nowaczyk.