14.06.2017

Szczeliny wolności - sztuka w latach 1945-1948/1949 - od 6 sierpnia 2017

ZAPOWIEDŹ WYSTAWY

A. Wróblewski, Treść uczuciowa rewolucji – Niebo rewolucji wiosną, 1948

A. Lenica, Getto II, 1948-1959

M. Jarema, Akt III „Swantewit”, 1948

6 sierpnia Muzeum Narodowe w Poznaniu otworzy wystawę poświęconą polskiej sztuce trzech lat bezpośrednio po II Wojnie Światowej. Artyści, pisarze, ludzie kultury wówczas myśleli jeszcze o ideałach demokracji. Malarze i rzeźbiarze pragnęli odbudować zniszczoną wojną linię rozwoju sztuk pięknych. 

Ekspozycja składać się będzie z trzech części: Czas martwej natury, Wojna/Wojna, Abstrakcja i Surrealizm

W części Czas martwej natury ukazane zostanie doświadczenie i konsolidacja nurtu kolorystycznego, przedstawiona zostanie twórczość wielkich indywidualności, a także rola Muzeum Wielkopolskiego w tym czasie. Druga odsłona czyli Wojna/Wojna skupi się na pytaniu jak taki wielkie tematy jak Wojna i Holokaust wpłynęły na twórczość artystyczną tego czasu. Abstrakcja i Surrealizm, czyli trzecia odsłona poświęcona będzie sztuce nowoczesnej od Władysława Strzemińskiego po Tadeusza Kantora. Wystawa urywa się u progu roku 1949, gdy władza zapowiada zmiany w polityce kulturalnej.

Na wystawie ukazana zostanie twórczość artystów tego czasu takich jak Jan Cybis, Artur Nacht-Samborski, Maria Jarema, Alfred Lenica, Fortunata Obrąpalska, Andrzej Wróblewski, Tadeusz Kantor i Władysław Strzemiński. 

Ekspozycja będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Poznaniu od 6 sierpnia do 12 listopada 2017. Kuratorem wystawy jest Włodzimierz Nowaczyk.