12.10.2017

Nowa wystawa w Muzeum Etnograficznym

Św. Roch, autor nieznany, Litwa, XIX/pocz. XX w., kolekcja Gediminasa Petraitisa, fot. K. Stoškus

Na wystawie zorganizowanej we współpracy z Ambasadą Republiki Litewskiej w prezentowane będą unikatowe drewniane rzeźby ludowe datowane  na XIX oraz początek XX wieku pochodzące z prywatnego zbioru Gediminasa Petraitisa, cenionego na Litwie kolekcjonera. Wystawę wzbogacają eksponaty ze zbiorów poznańskiego Muzeum Etnograficznego, w tym m. in. kolekcja tkanin.  
Ekspozycja wpisze się również w Festiwal Kultur Europy poświęcony kulturze litewskiej organizowany w październiku br. przez Dom Bretanii w Poznaniu oraz w uroczystości 70-lecia lituanistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach obchodów tego jubileuszu 24 i 25 listopada br. zapraszamy do Muzeum Etnograficznego na „Dni Litewskie w Poznaniu”.   
Ekspozycji towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny przeznaczony dla dzieci i młodzieży, związany z litewskimi legendami o świętych.
Kuratorkami wystawy są Aneta Skibińska i dr Joanna Minksztym. Z ramienia ambasady litewskiej współpracę koordynuje Attaché ds. Kultury Republiki Litewskiej pani Rasa Rimickaite. Aranżację plastyczną przygotowała Joanna Lewandowska.

Więcej o wystawie tutaj