03.10.2018

Franciszek Burkiewicz 1910 - 2002 // wystawa w Ratuszu

od 12 października

Konflikt w cyrku, 1956, wł. prywatna

Franciszek Burkiewicz w swojej pracowni, 1975

W piatek, 12 października w Muzeum Historii Miasta Poznania (Ratuszu) zostanie otwarta wystawa prac poznańskiego artysty Franciszka Burkiewicza.

Na ekspozycji pokazanych zostanie ponad 170 prac z lat 1933-2000, w większości grafiki, rysunki, szkice i exlibrisy, a także prace malarskie. Ekspozycję uzupełnią obiekty pochodzące z pracowni artysty.

Początki twórczości Franciszka Burkiewicza sięgają lat 30. XX w. W ponad 65-letniej aktywności artystycznej stworzył ponad 300 grafik (głównie drzeworyty i linoryty), kilka tysięcy rysunków i szkiców oraz kilkaset obrazów w różnych technikach. Twórczość ta mieści się w szerokim nurcie ogólnie panujących tendencji sztuki polskiej. Jego grafiki wyrastały z chlubnych tradycji polskiego drzeworytu okresu międzywojennego. Burkiewicz stale poszukiwał własnych środków wyrazu artystycznego dając upust swojej wyobraźni w bogactwie podejmowanych tematów i zmieniających się środków formalnych i stylistycznych, począwszy od realizmu i ekspresjonizmu, przez nadrealizm oraz deformację prowadzącą ku abstrakcji. Jego sztuka zyskała oryginalność i rozpoznawalność takimi cyklami, jak groteski i maski, pejzaże techniczne czy fantastyczne. 

Kuratorem wystawy jest dr Jarosław Mulczyński. Ekspozycję Od grafiki do malarstwa, od realizmu do abstrakcji. Franciszek Burkiewicz 1910-2002 w Muzeum Historii Miasta Poznania można będzie oglądać do 10 listopada.

Wystawa jest prezentowana w ramach cyklu Zapomniani poznańscy artyści.

Więcej informacji na temat ekspozycji znaleźć można na podstronie poświęconej wystawie pod linkiem Franciszek Burkiewicz 1910-2002